DFW HS Boys Basketball Playoff Update (Area Round)


CLASS 6A


REGION I


TC Byron Nelson 74 Boswell 53


Area Round:


Byron Nelson vs Abilene



North Crowley 50 Keller Central 45 (OT)


Area Rd:


North Crowley vs Odessa Permian



South Grand Prairie 64 Richardson Pearce 59


Denton Braswell 70 Lewisville 55


Area RD2


Denton Braswell vs SGP


7pm Wednesday at Coppell HS




Richardson 66 Arlington Bowie 50


Flower Mound Marcus 56 Prosper 52


Area RD2


FM Marcus vs Richardson


7pm Wednesday at RL Turner HS





Haltom 55 Northwest Eaton 61


Area Rd


Eaton vs Frenship





Keller 53 Euless Trinity 61


Coppell 64 Allen 46


Lake Highlands 61 Arlington Lamar 51



Area RD2


#22 Coppell vs Lake Highlands




McKinney 66 Hebron 51


Arlington Martin Jesuit



Area RD2


#8 McKinney vs Dallas Jesuit




REGION II


Killeen Ellison vs. Cedar Hill


Garland Naaman Forest 41 Mesquite Horn 39


Area Rd

#9 Killeen Ellison vs Garland Naaman Forest



Waxahachie 99 Belton 62


Rockwall 55 Wylie 40


Area RD2


Rockwall vs #1 Waxahachie



Tyler Legacy Sachse (W)


Duncanville 72 Bryan 54



Area RD2


#2 Duncanville vs Sachse

7pm Wednesday @ Forney HS



Garland 56 Rockwall-Heath 37


Harker Heights 52 Mansfield 58


Area RD2


Garland vs Mansfield



CLASS 5A


REGION I


Mansfield Timberview 90 FW Arl Heights 31


Aledo 42 Birdville 53


Area RD2


#4 Mansfield Timberview vs Birdville



Denton Ryan 84 Azle 48


FW OD Wyatt 75 Crowley 57


Area RD2


Denton Ryan vs #5 FW OD Wyatt



Richland 67 WF Rider 53


FW Trimble Tech 88 Mansfield Legacy 49


Area RD2-


Richland vs Mansfield Legacy

6pm Wednesday at Burleson HS




FW Brewer 46 Grapevine 54


Mansfield Summit 70 FW Southwest 40


Area Rd:


Grapevine vs #13 Mansfield Summit

7pm Wednesday at Kennedale HS






REGION II


Lancaster 84 WT White 39


Frisco Heritage 59 Prosper Rock Hill 54


Area Rd


#1 Lancaster vs Frisco Heritage


730pm Wednesday @ Woodrow Wilson




Newman Smith 79 Spruce 42


McKinney North 52 Frisco 44


Area RD2


Newman Smith vs McKinney North




Waco University (W) Crandall


Mt Pleasant (W) Lufkin


Area RD2


Mt Pleasant vs Waco University




Lovejoy 52 Frisco Memorial 51


Conrad 56 South Oak Cliff 80


Area RD2


#13 South Oak Cliff vs Lovejoy

7pm Wednesday at Lake Highlands



Frisco Wakeland 63 The Colony 57


Kimball 80 Woodrow Wilson 67


Area Rd


Kimball vs Frisco Wakeland


7pm Wednesday at Richardson Berkner




Midlothian vs Forney


630pm Tuesday at Lancaster HS


Area Rd


Midlothian vs Sulphur Springs


Highland Park 78 Red Oak 51


Area RD2


#11 Highland Park vs Longview




CLASS 4A


REGION I


#3 Argyle 70 FW Western Hills 32


#19 YMLA 67 Bridgeport 60


Area RD2


#19 YMLA vs Burkburnett



REGION II


Carter 66 Life Waxahachie 33


Anna 73 Kennedale 68


Area RD2


Anna vs #4 Carter




Midlothian Heritage 56 Pinkston 71


Carrollton Ranchview 63 Melissa 53


Area RD2


Pinkston 62 Ranchview 54


Regional Quarterfinals


Pinkston vs Carter/Anna



Oak Cliff Faith Family 90 Celina 55


Alvarado vs Wilmer-Hutchins


Area Rd


Wilmer-Hutchins vs #1 Faith Family


7pm Wednesday at Red Oak HS





Van Alstyne 99 Arl Summit International 50


#13 Lincoln 61 Ferris 43


Area RD2


Lincoln vs Van Alstyne





CLASS 3A


REGION II


Madison 78 Pilot Point 61


Area RD2


#1 Dallas Madison vs Commerce





Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Copyright Notice:

© Jabari Johnson and The Heads Up! Foundation, 2018.

Unauthorized use and/or duplication of this material without expressed and written permission from this site’s author and/or owner is strictly prohibited.