Cowtown Tipoff Showcase Preview..... 16 Games, 15 State Ranked Teams, TONS of DFW Area Players To


Cowtown Tipoff Showcase Matchups and Players To Watch

Venues: North Crowley HS and Crowley HS

Games Hosted at North Crowley HS

Friday, November 10

Garland Naaman Forest (6A) vs Richardson JJ Pearce (6A) 6pm

Players To Watch

Naaman Forest

Chris Coley (6-6, SR) Ke'vante Harris (5-8, SR)

Pearce

Drew Timme (6'9, JR)-

Sterling Hopkins (6-1,JR)

Dallas Jesuit (6A #21) vs Kileen Harker Heights (5A) 7:30pm

Players To Watch:

Jesuit

Reid Hatzmann (6-2, SR) Max Abmas (6-0, JR) Marcus Hill (6-0, SR; Air Force signee) Michael Jankovich (6-4, SR)

Julius Marble (6-6,Jr)

Harker Heights

Dillon Gooding (5-10, SR) Rhandy Hughes (6-5, SR) Dashawn Walker (6-5, SR) Jalen Flowers (6-4, JR) Kielan Smith (6-3, JR) Jarius Cherry (6-1, JR

FW Dunbar (5A) vs North Crowley (6A #13) 9pm

Players To Watch:

Dunbar

Jeremiah Keys (6-1, JR) Camron Manning (SR)

North Crowley

Grant Sherfield (6-3, JR; UCLA Commit; Top 10 Tx) Tayron Moffett (5-10, SR) Abil Hayes (6-1, SR) Craig Jordan (6-3, SR) Isaiah Crawford (6-4, JR) Jordan Grant (5-8, SR) Jay Gates (6-7, JR)

Saturday, November 11

Arlington Grace Prep vs Frisco Liberty 11am

Players To Watch:

Grace Prep

Jordan Phillips 6-8 Sr (Arkansas signee)

Frisco Liberty

Zac Watson (6-7, SR Jadyn Bennett (6-0, SR Zion Richardson (6-4, JR Sterling Eubanks (6-6, SR Micaiah Abi (6-5, SOPH

Sulphur Springs vs Arlington Bowie 12:30pm

Players To Watch:

Bpwie

Cade Cunningham (6-6, SOPH; top 5 Tx) Malcolm Mays (6-5, JR) Will Roberts (5-11, JR) Frank Ezeonu (6-4, JR)

Sulphur Springs

Victor Iwuakor (6-8, Jr)

Keaston Willis (6-3, Jr)

Bryson Lynn (6-2, Sr)

Michael Jefferson (6-5, Soph)

Godsgift Ezedinma (6-8, Soph)

Waxahachie vs South Grand Prairie 2pm

Players To Watch:

Waxahachie

Larry Wise (6-5, SR; Top 25 Tx) Qua Grant (5-11, SR; West Texas A&M signee) Tre Gipson – (5-11, SR) JT Warren (6-4, JR)

Mekhi Pope (6-1, SO

CJ Noland (6-2, FR

South Grand Prairie

Bryce Cook (5-7, JR ; Tulsa commit; top 25 Tx) Kelyn Pennie (5-10, SR) Zarek Thomas (6-3, JR) Ashley Mukendi (6-6, SR) Karlyn Kenner (6-2, JR) RJ Cammack (6-7, SR)

Lancaster vs Allen 3:45pm

Players To Watch:

Lancaster

Mike Miles (6-2, SOPH; top 50 Tx)

Laquan Butler (5-9, Sr) Damonte Williams (5-8, JR) Malik Martin (6-2, SR) Wade Taylor (6-0, FR; top 10 Tx) Jalen Roberts (6-0, JR)

Marco Foster (6-1,SO)

Allen

Isaiah Stevens (5-10, Jr)

Jaylen Walker (6'3 SR)

Jerritt Dixon (6'1 SR)

Brent Mills (6'2 SR)

Denton Guyer vs Justin Northwest 5:15pm

Players To Watch:

Guyer

De’Vion Harmon (6-2, JR; OU commit) Jalen Wilson (6-8, JR; Top 15 recruit nationally; Top 5 Tx) Grayson Carter (6-10, SR; Georgetown signee) Le'tre Darthard (6-4, SR) Jakobe Coles (6-8, SOPH)

Chris Craig (6-2, SR) Tyler Mcghie (6-4, FR) Brandon Bird (6-3, SR)

Northwest

Avery Anderson (6-1, JR; Top 10 Tx )

Mason Hix (6-7, SR; UT-Arlington Commit) Julien Smith (6-1, SOPH) Darrell Simpson (6-7, SR) Jordan Keys (6-3, SR) Sammie Freeman (6-8, JR)

Mansfield Timberview vs Desoto 7pm

Players To Watch:

Timberview

Chris Mullins (6-3, SR; Rice commit;top 25 Tx) Isaac Likekele (6-4, SR; Fresno State signee; Top 15 Tx) Desmond Clark (6-0, SR) CJ Smith (6-0, SR) Trazarien White (6-6, SR)

Jaquan Scott (6-7, Soph)

Rodrigo Soares (6-3, Jr)

Desoto

Feron Hunt (6-8, SR; SMU signee; top 15 Tx) Roderick Mason (6-1, SR)

Jahmar Young (6-9, SR; SMU commit)

Duncan Powell (6-6, FR; top 15 Tx)

Jarious Hicklen (6-1, Jr)

Emory Price (6-2,Sr)

Midlothian vs South Garland 8:30

Players To Watch:

Midlothian

Kaden Archie (6-6, SR; TCU signee; top 10 Tx) Evan Marshall (6-7, SR) Caleb Jordan (5-8, SR) Zeke Bennett (5-10, JR)

South Garland

Tyrese Maxey (6-3, JR; top 10 national prospect; #2 Tx) Chris Harris (6-2, JR; top 15 Tx) Keyon Craddock (6-0, JR) Robert McFadden (6-5, SR)

Khalil Davis (6-4,Jr)

Treylon Charles (6-5, JR)

Games Hosted At Crowley HS:

Friday

Rockwall (6A) vs Lewisville (6A) 7:30pm

Players To Watch:

Rockwall

Samuell Williamson (6-7, JR) Cameron Crayton (6-2, SR) Andrew Taylor (6-0, SR) Alec Grandstaff (6-2, JR)

Saturday

FW Brewer vs Everman (5A) 1:30pm

Mansfield Summit (5A) vs Plano East (6A) 3pm

Summit

Roland Jamison (6-1, SR) Cameron Jones (6-3, SR)

Plano East

Dallas Carter (4A #5) vs Kennedale (4A #15) 4:30pm

Players To Watch:

Carter

Dante' Stearns (6’6, Sr) Kyle Hill (5’10 Sr) Malek Butler (5’10 Sr) Dylan Arnette (6’2 Sr)

Ray Burns 6’2 Soph

Courtney Hedge 6’0 Soph

Corey Hedge 6’0 Soph

Kennedale

Tre Jones, Jr Tai Davis, Sr Uniikye Washington, Sr Devon Stapleton, Sr Bryce Hackett, Sr

Waco Midway (4A) vs Cedar Hill (6A) 6pm

Players To Watch:

Midway

Levi Whiddon (6-6, JR) Anthony Scott (5-7, SOPH) Diego Gonzalez (6-2, JR) Jhordian Maxwell (5-10, SR)

Cedar Hill

Ray Pugh (6-2, SR)

Keldrick Hayes (6-6 JR)

FW Trimble Tech (5A) vs Crowley (5A) 7:30pm


24 views

Copyright Notice:

© Jabari Johnson and The Heads Up! Foundation, 2018.

Unauthorized use and/or duplication of this material without expressed and written permission from this site’s author and/or owner is strictly prohibited.